РЕФОРМА «УКРОБОРОНПРОМУ», АБО НОВЕ ЖИТТЯ ОБОРОННОГО КОМПЛЕКСУ

Керівник комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич дав відповіді на найпопулірніші питання щодо трансформації Концерну.

Цього року на «Укроборонпром» чекають масштабні зміни. Державний концерн перетворюється у нову сучасну керуючу компанію у формі акціонерного товариства і об’єднає різні підприємства за конкретними напрямами виробництва. Це дасть можливість не лише оптимізувати активи, які не задіяні в роботі і просто простоюють, але й вдосконалити управління концерном. А головне — дозволить виробляти більш якісне та сучасне озброєння та техніку на потреби української армії.

Яким буде новий «Укроборонпром»?

Тепер це буде не один концерн, а два холдинги.

Перший називатиметься «Оборонні системи України» і об’єднає 65 підприємств у 6 субхолдингів, кожен з яких займатиметься конкретним напрямом. Наприклад, на потреби ЗСУ потрібно виробити лінійку БТР. Підприємства, які виробляють комплектуючі об’єднуються в акціонерне товариство, що виробляє бронетехніку, об’єднують активи та трудовий капітал і спільно працюють над замовленням. І таких товариств буде декілька в холдингу «Оборонні системи України»: авіаремонт, бронетехніка, радарні системи, морські системи, високоточне озброєння, боєприпасів і спецхімії.

Другий холдинг — аерокосмічний. Він займатиметься авіабудуванням, аерокосмічними компонентами, космічними системами.

Чому важливо об’єднувати можливості та активи за напрямом виробництва? Поясню на прикладі. Наразі в нас є два види підприємств. Одні на кшталт КБ «Луч», Житомирський бронетанковий завод, «Іскра». Вони є абсолютно успішними і генерують основний дохід галузі.  А є такі, що задіяні у виконанні того чи іншого державного оборонного замовлення. Але так склалось історично, що зараз обсяги виробництва зменшились, вони втратили свій потенціал для оборонної промисловості. Відповідно, їм потрібно менше виробничих площ, тобто оптимізація. Досі по країні є великі території заводів, за які підприємство платить: за утримання, за охорону. Затрати на обслуговування залишились, як і раніше, а от дохід і обсяги виробництва вже не ті. Частину виробничих площ можна задіяти на потреби акціонерних товариств, а частину – реалізувати через Фонд держмайна.

Що буде з кадрами?

Концерн «Укроборонпром» об’єднує 137 оборонних підприємства (з них 21 — на тимчасово окупованих територіях), на яких працює близька 68 000 співробітників. Ми провели аналіз і з’ясувалось, що 28 підприємств втратили своє значення для обороноздатності країни. Вони не ведуть економічної активності, не виконують державного оборонного замовлення, нічого не виробляють і не експортують. Вони будуть передані до Фонду державного майна України чи інших державних органів. При реорганізації, на яку дають від 3 місяців, працівників підприємств не лишаться роботи, трудові договори продовжуватимуть з новоутвореними товариствами. Законопроєкт передбачає, що всі активи передаватимуться автоматично, дозволяється не переробляти ліцензії і дозволи, адже ми переводимо все фактично з одного державного підприємства в інше. Просто ми скорочуємо час цієї процедури і позбуваємось бюрократичних складових — уся передача буде абсолютно прозорою.

Детальніше на Interfax-Ukraine

Поділитись в соціальних мережах: